Pokaz Möbius Maglev w Nidzicy

W sobotę 7 września 2013 r. w Nidzicy dwie godziny na północ od Warszawy odbył się pokaz Pociągu Möbius Maglev. Był to piknik naukowy organizowany przez lokalną Fundację NIDA.

Vegard Stornes Farstad z SRD tłumaczył kwantową lewitację magnesów nad nadprzewodnikami (zwróć uwagę na różne ustawienia na stole) podczas pikniku naukowego w Garncarskiej Wiosce koło Nidzicy. Zdjęcie dzięki uprzejmości Gazety Olsztyńskiej.
Pokaz odbył się na zewnątrz w słońcu i powyżej 25 stopni Celsjusza, co miało zauważalny wpływ na lewitację i wykorzystanie ciekłego azotu do chłodzenia, w porównaniu do poprzednich wystaw wewnątrz i/lub w chłodniejszych okolicach. Jak widać na poniższym filmie, większy czarny pociąg nie był dostatecznie ochłodzony, ponieważ nadprzewodnik był częściowo powyżej tzw. “Krytycznej temperatury”, w której nie może już trzymać się pola magnetycznego toru Möbius, dlatego spadł. Mniejszy niebieski pociąg był wystarczająco ochłodzony i mógł latać wokół toru bez opadania nawet wtedy, gdy był odwrócony:
Na pikniku, którego główną atrakcją był pokaz Möbius Maglev można było spotkać rodziców i dzieci w każdym wieku. Oprócz fizyki nadprzewodnictwa i samoczynnej lewitacji ważne było wyjaśnienie środków ostrożności podczas pracy z ciekłym azotem i bardzo silnymi magnesami, z odpowiednimi demonstracjami przy użyciu balonów i przedmiotów metalowych.

Vegard Stornes Farstad z SRD podczas pikniku naukowego w Garncarskiej Wiosce koło Nidzicy, demonstrował ekstremalne chłodzenie ciekłym azotem, chłodząc balon, aż powietrze stanie się ciekłe, a balon skurczy się dramatycznie. Zdjęcie dzięki uprzejmości Gazety Olsztyńskiej.
Jeden z obserwatorów chciał sprawdzić siłę magnesów, zanim zdążyliśmy go zatrzymać, zdecydował się włożyć swój telefon komórkowy na tor magnetyczny… Trudno było wyciągnąć telefon z działania magnesów, ale ten “eksperyment” pokazał, także że nasze ostrzeżenia nie wzięły się znikąd; telefon komórkowy po tym incydencie nie działał i nie wiemy, czy da się go naprawić.
Oprócz tego nieszczęsnego incydentu wszyscy cieszyli się pięknym dniem i podniecali się mocą lewitacji kwantowej we wszystkich kierunkach. Widzowie widzieli duże magnesy lewitujące nad nadprzewodnikami, ultra przewodnikowymi bardzo cienkimi płytami, lewitującymi wysoko nad magnesami i nadprzewodnikowy pociąg poruszający się po torze Möbius Maglev.

Vegard Stornes Farstad z SRD i Krzysztof Margol z Fundacji NIDA rozmawiali na temat pikniku w Garncarskiej Wiosce niedaleko Nidzicy. Zdjęcie dzięki uprzejmości Gazety Olsztyńskiej.
W tych słowach Krzysztof Margol podziękował w imieniu organizatorów:
Bardzo, bardzo dziękuję w imieniu bardzo wielu ludzi za przyjazd i fantastyczny pokaz. Już teraz chcemy zapisać się na pokaz mobiusa w pierwszą sobotę września 2014, proszę o zarezerwowanie tego terminu. Reakcje i relacje, które od soboty odbieram są fantastyczne, możesz zobaczyć także galerie zdjęć na portalu gazety olsztyńskiej, czekamy na wydruk gazety. Rewelacyjny pokaz i przekaz, ogromne zainteresowanie chyba rzeczywiści może obudził się w sobotę jakiś „mały Einstein”.
Więcej zdjęć w artykule Gazety Olsztyńskiej:
http://nidzica.wm.pl/48596-170708,Piknik-Naukowy-w-kamionce-zakonczony,1197383.html?
Zostaw odpowiedź
Musisz być zalogowany/a aby zostawić komentarz.