Pokaz Möbius Maglev w Nidzicy

Vegard Stornes Farstad from SRD presents the Möbius Maglev Train to curious parents and children visiting the science picnic at Garncarska Wioska near Nidzica. Photo courtesy of Gazeta Olsztynska.

W sobotę 7 września 2013 r. w Nidzicy dwie godziny na północ od Warszawy odbył się pokaz Pociągu Möbius Maglev. Był to piknik naukowy organizowany przez lokalną Fundację NIDA.

Vegard Stornes Farstad from SRD explains quantum levitation of magnets above superconductors (note the different setups on the table) during the science picnic at Garncarska Wioska near Nidzica. Photo courtesy of Gazeta Olsztynska.

Vegard Stornes Farstad z SRD tłumaczył kwantową lewitację magnesów nad nadprzewodnikami (zwróć uwagę na różne ustawienia na stole) podczas pikniku naukowego w Garncarskiej Wiosce koło Nidzicy. Zdjęcie dzięki uprzejmości Gazety Olsztyńskiej.

Pokaz odbył się na zewnątrz w słońcu i powyżej 25 stopni Celsjusza, co miało zauważalny wpływ na lewitację i wykorzystanie ciekłego azotu do chłodzenia, w porównaniu do poprzednich wystaw wewnątrz i/lub w chłodniejszych okolicach. Jak widać na poniższym filmie, większy czarny pociąg nie był dostatecznie ochłodzony, ponieważ nadprzewodnik był częściowo powyżej tzw. “Krytycznej temperatury”, w której nie może już trzymać się pola magnetycznego toru Möbius, dlatego spadł. Mniejszy niebieski pociąg był wystarczająco ochłodzony i mógł latać wokół toru bez opadania nawet wtedy, gdy był odwrócony:

Na pikniku, którego główną atrakcją był pokaz Möbius Maglev można było spotkać rodziców i dzieci w każdym wieku. Oprócz fizyki nadprzewodnictwa i samoczynnej lewitacji ważne było wyjaśnienie środków ostrożności podczas pracy z ciekłym azotem i bardzo silnymi magnesami, z odpowiednimi demonstracjami przy użyciu balonów i przedmiotów metalowych.

Vegard Stornes Farstad from SRD during the science picnic at Garncarska Wioska near Nidzica, demonstrating the extreme coldness of liquid nitrogen by cooling a balloon until the air inside becomes liquid, making the balloon shrink dramatically. Photo courtesy of Gazeta Olsztynska.

Vegard Stornes Farstad z SRD podczas pikniku naukowego w Garncarskiej Wiosce koło Nidzicy, demonstrował ekstremalne chłodzenie ciekłym azotem, chłodząc balon, aż powietrze stanie się ciekłe, a balon skurczy się dramatycznie. Zdjęcie dzięki uprzejmości Gazety Olsztyńskiej.

Jeden z obserwatorów chciał sprawdzić siłę magnesów, zanim zdążyliśmy go zatrzymać, zdecydował się włożyć swój telefon komórkowy na tor magnetyczny… Trudno było wyciągnąć telefon z działania magnesów, ale ten “eksperyment” pokazał, także że nasze ostrzeżenia nie wzięły się znikąd; telefon komórkowy po tym incydencie nie działał i nie wiemy, czy da się go naprawić.

Oprócz tego nieszczęsnego incydentu wszyscy cieszyli się pięknym dniem i podniecali się mocą lewitacji kwantowej  we wszystkich kierunkach. Widzowie widzieli duże magnesy lewitujące nad nadprzewodnikami, ultra przewodnikowymi bardzo cienkimi płytami, lewitującymi wysoko nad magnesami i nadprzewodnikowy pociąg poruszający się po torze Möbius Maglev.

Vegard Stornes Farstad from SRD and Krzysztof Margol from NIDA discussing the science picnic at Garncarska Wioska near Nidzica. Photo courtesy of Gazeta Olsztynska.

Vegard Stornes Farstad z SRD i Krzysztof Margol z Fundacji NIDA rozmawiali na temat pikniku w Garncarskiej Wiosce niedaleko Nidzicy. Zdjęcie dzięki uprzejmości Gazety Olsztyńskiej.

W tych słowach Krzysztof Margol podziękował w imieniu organizatorów:

Bardzo, bardzo dziękuję w imieniu bardzo wielu ludzi za przyjazd i fantastyczny pokaz. Już teraz chcemy zapisać się na pokaz mobiusa w pierwszą sobotę września 2014, proszę o zarezerwowanie tego terminu. Reakcje i relacje, które od soboty odbieram są fantastyczne, możesz zobaczyć także galerie zdjęć na portalu gazety olsztyńskiej, czekamy na wydruk gazety. Rewelacyjny pokaz i przekaz, ogromne zainteresowanie chyba rzeczywiści może obudził się w sobotę jakiś „mały Einstein”.

Więcej zdjęć w artykule Gazety Olsztyńskiej:
http://nidzica.wm.pl/48596-170708,Piknik-Naukowy-w-kamionce-zakonczony,1197383.html?

Szczegóły

Artykuł napisany dnia 25/09/2013, w kategorii Wydarzenia.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany/a aby zostawić komentarz.